VATTENSKADOR 2016-10-27
Föreningen har drabbats av ett antal vattenskador pga att diskmaskin, kyl eller frys har stått och läckt under en längre tid. Detta orsakar vattenskador i den egna lägenheten, men också i lägenheten under.
Enligt gällande normer ska kyl, frys och diskmaskin förses med ett underlägg i form av läckageskydd. I handeln går de ofta under namnet droppskyddsbrickor. Brickorna är formade som ett kar i plast med en plan front. Om vattenläckage uppstår från vitvarorna vandrar vattnet mot framsidan av maskinen. Då upptäcks problemet direkt. Samtidigt kan inget vatten rinna bakom vitvarorna eller bänkarna. Ett sådant kar kostar några hundralappar, men förhindrar skador för tusentals kronor.
Därför uppmanar vi dig som inte har ett läckageskydd till vitvarorna att snarast skaffa ett.
Behöver ni hjälp eller råd, så går det bra att kontakta fastighetsskötarna på CBO
tel: 0340-500 540.
NYTT FRÅN VIVAB ANGÅENDE MATAVFALLET! 2016-10-03
Nu kan kaffesumpen läggas i matavfallet.
Tidigare har VIVAB gått ut med informationen att inte lägga kaffesump i matavfallet utan i det brännbara hushållsavfallet. Detta eftersom Jönköpings Energi AB, den biogasanläggning som matavfallet skickas till, har befarat att kaffesumpen medför ett stort slitage på anläggningen. Utvärderingar visar nu att den mängd biogas som kan utvinnas väger upp det eventuella slitaget som blir på anläggningen.
Nu kan alltså kaffesumpen med filter läggas i den bruna påsen för matavfall. Även teblad och tepåsar i papper kan läggas i påsen, men eventuell metall eller plast från tepåsen ska sorteras bort.
Inbjudan till relansering av tvättstugorna torsdag 1 september.
Som en del av er säkert känner till har det förekommit en del problem i tvättstugan och vi ber om ursäkt för de negativa effekter som detta orsakat er. Efter en längre tids felsökning har vi nu lyckats identifiera felkällan och åtgärdat problemet.
Vi har under några veckor testat och analyserat tvättresultaten och kan nu säga att allt fungerar som det ska, med mycket goda tvättresultat.
Med anledning av detta bjuder vi in till en relansering av tvättstugorna och hoppas att få träffa dig.
Vi finns på plats i Samlingslokalen Tr.v 92, den 1 september kl 14.00-18.00.
Vi bjuder på mat och dryck och kommer att svara på frågor mm.
Varmt välkommen!
Johan Åkesson
Distriktschef AHL
Electrolux Professional Laundry Systems
Under sommaren/hösten 2016 kommer SK Bygg att byta ut alla källarfönster på innegårdarna. Detta innebär att de som har ett förråd med fönster mot innegården kommer att behöva flytta på sina saker, så att snickarna kommer fram till fönstret.
Det viktiga är att det går att komma fram via en gång och att det är tomt framför fönstret, så att de kan arbeta och byta ut det.
De berörda har att fått information i sina postfack.
Garagerenovering 2016-07-04
Fredagen den 8 juli är det klart för inflyttning i de sista garagen som har renoverats.
Nu är de tre första garagen klara (platserna 25-48). 2016-06-22
Garagerenovering 2016-06-13
Måndagen den 20 juni är det dags för inflyttning i de tre första garagen (gemensamhetsgarage 1-3 med platserna 25-48). De som hyr garagen och bilplatser runt omkring har blivit informerade.
Till midsommar kommer även era gäster att kunna stå på besöksparkeringarna igen.
Nästa garageetapp håller på för fullt och de som hyr i dessa garage kommer att meddelas skriftligen när det är dags att flytta in, även de som under tiden inte har haft tillgång till sina hyrda bilplatser.
Är det någon som inte längre behöver sin garageplats/bilplats och vill säga upp den?
Vill du byta till ett annat garage/bilplats? Vill du ställa dig i kö för garage/bilplats?
Kontakta vicevärden tel: 072-5000 100
Nu har det blivit dags för renovering av gemensamhetsgarage 1-5 (platserna 25-64)
Det första garaget närmast stan börjar renoveras den 25 april (Gega 1)
De följande garagen påbörjas 2 maj (Gega 2-3) och 9 maj (Gega 4-5)
De flesta av besöksparkeringarna utmed Trädlyckevägen kommer att försvinna under garagerenoveringen, eftersom de som hyr garage och bilplatser i anslutning till garagen måste ha någonstans att parkera under renoveringstiden. Meddela gärna detta till era gäster. De får helt enkelt parkera på gatorna runt omkring Trädlyckan under byggnationen.
De som hyr garageplatser och berörda parkeringar utanför garagen kommer att få separat information i sina postfack.
2016-04-15
Önskemål från Trädlyckans medlemmar: utöver ordinarie tider kan medlemmar nu även hyra bastun mot en avgift (150:-) fr.o.m 1 maj. Läs mer här ► Bastu
Viktig information! 2016-05-10
Avstängning av vattnet
På grund av ventilbyte i källaren så kommer vattnet vara avstängt på området fredagen den 13 maj mellan ca kl. 9.00-15.00.
Arbetet kommer utföras av QSEC Sverige AB. Roger Johansson ansvarar för arbetet. Han nås under arbetstid på tel: 0708-307981.
OBS! 2016-04-08
Pga tekniskt fel, så fungerar inte appen till webbokningen (Electrolux vision) på mobilen längre.
Logga in på ► Webbokning via vår hemsida igen och scanna in Qr-koden på nytt.
Det kan vara så att ni behöver avinstallera appen på mobilen och installera den på nytt igen.
Har ni glömt användarnamn och lösenord, kontakta vicevärden.
ÖPPET HUS
Onsdagen den 23 mars har ni möjlighet att ställa frågor till styrelsen.
Plats: Samlingslokalen Trädlyckevägen 92. Tid: klockan 17.00-19.00
Vi bjuder på kaffe och kaka. Välkomna!
Viktig information: avstängning av vattnet! 2016-03-03
Med början vecka 10, så kommer ventilbyte utföras i källaren i alla hus. Alla har fått information i sitt postfack. Måndagen den 7 mars-16 kommer vattnet att vara avstängt under dagen mellan ca klockan 9-15 i samtliga hus. Sedan fortsätter bytet under vecka 10 och 11 under olika dagar i olika hus.
Motioner till årsmötet skall vara inlämnade senast den 29/2-2016.
Lämna motionerna på vår expedition (Trädlyckevägen 64).
Skriv under med namn, adress och datum.
I så fall skall Du läsa vidare här ► kontakta valberedningen